Świetlica szkolna ZSP nr 16 (SP 109) im. Kornela Makuszyńskiego 

Nasza świetlica podzielona jest na cztery sale oraz korytarz do dyspozycji dzieci. Każda z sal jest dostosowana odpowiednio do potrzeb najmłodszych uczniów naszej szkoły, systematycznie wzbogacana w zabawki zapewniające rozrywkę oraz pomoce dydaktyczne. Dbając o aktywny i zdrowy styl życia uczniów organizujemy gry i zabawy ruchowe. Wychowawcy organizują również ciekawe zajęcia plastyczno – techniczne. Nauczyciele służą pomocą przy odrabianiu lekcji. Dzieci chętnie biorą udział w konkursach, quizach, akcjach organizowanych przez wychowawców świetlicy. Naszym uczniom staramy się stworzyć miłą i wesołą atmosferę, a czas wolny tak zorganizować, aby każdy mógł rozwijać swoje zainteresowania i znaleźć dla siebie coś ciekawego. 

Sala główna 

Sala główna to największa z sal świetlicowych. Dzieci spędzające w niej czas mogą skorzystać z przestrzeni wypełnionej stolikami, w której wychowawcy stworzyli warunki do wykonywania prac plastycznych (stoliki zlokalizowano blisko kącika plastycznego), korzystania z gier stolikowych i klocków. 

Na jednej ze ścian jest namalowane duże drzewo, które w zależności od pory roku jest dekorowane przy pomocy pracy dzieci. Sala wyposażona jest także w kanapy będące miejscem odpoczynku dla dzieci. Kanapy stwarzają dzieciom możliwość, aby położyć się i zrelaksować po trudach dnia, są także dogodnym miejscem do czytania literatury dziecięcej. 

W sali głównej znajduje się też kilka kącików zainteresowań: kącik plastyczny, kącik łamigłówek (kolorowanki, rebusy, krzyżówki, kodowanki, itp.), kącik do zabaw klockami waflowymi, kącik kuchenny. 

Sala zabaw 

Sala zabaw to miejsce, które gwarantuje naszym podopiecznym moc wrażeń i atrakcji oraz pozytywną dawkę ruchu. W sali zabaw dzieci mogą spożytkować swoją energię na zabawie i zaspokoić swoją naturalną potrzebę ruchu w bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Wyposażenie sali zabaw dobierane jest w trosce o walory edukacyjne i bezpieczeństwo każdego dziecka. Znajdziemy tam: miękkie małe i duże klocki z gąbki, materace, miękki domek, kręgle. Dodatkowo podczas zajęć z dziećmi wykorzystujemy m.in. miękkie piłki, chustę animacyjną, tunel animacyjny itp. Całe wyposażenie zostało wybrane z myślą o potrzebach rozwojowych i zainteresowaniach naszych podopiecznych dzięki czemu służy integracji z rówieśnikami, rozwijaniu kreatywność i umiejętność współdziałania.

Sala gier 

Świetlicowa sala gier to miejsce, które w dużej mierze jest poświęcone klockom LEGO. Na ścianach sali można ujrzeć namalowane klocki oraz ludziki LEGO. Do dyspozycji uczniów jest specjalnie stworzony stolik (autorski projekt jednej z nauczycielek świetlicy) do budowania z klocków LEGO przy, którym mogą rozwijać wyobraźnię, kreatywność, małą motorykę itp. 

Sala gier oferuje również miejsce, gdzie uczniowie mogą wykonywać wiele innych aktywności, począwszy od wykonywania prac plastycznych, granie w różne gry (np. planszowe), kącik z klockami po wypoczynek (na kanapach lub matach). Wielką radość sprawia uczniom zakupione karaoke, dzięki któremu mogą rozwijać swoje umiejętności muzyczne i wokalne. 

W tej sali znajdują się 4 stoliki sześcioosobowe oraz stolik do klocków LEGO. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszy się również tablica z możliwością pisania i rysowania kredą (np. granie w gry, rozwiązywanie szyfrów i zagadek, rysowanie, zabawy matematyczne). 

Sala ciszy 

Jest to sala, w której aktualnie uczniowie klasy przygotowawczej 1P odbywają swoje lekcje. Jednak po skończonych lekcjach, w tej sali każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Biblioteczka oraz wygodne i wielkie poduchy, skuszą nawet najmniej zagorzałego miłośnika książek. Miękkie poduchy służą również do odpoczynku po lekcjach, czy zapewnią wygodę podczas projekcji. 

Jedną z ulubionych aktywności uczniów prezentujących w tej sali jest również „Just Dance”, tańce przy muzyce sprawiają wiele radości dzieciom. 

Natomiast ogromny wybór klocków pobudzą kreatywność i zapewnią rozrywkę na długi czas. Z kolei wiele uśmiechu i zabawy połączonej z edukacją zapewnią dzieciom liczne gry. W sali znajdują się również stoliki, przy których dzieci mogą pod okiem nauczyciela rozwijać swoje zdolności plastyczne czy kreatywność. 

Sala „korytarz” 

Sala jest zaaranżowana w części świetlicowego korytarza. Jest to przestrzeń wypełniona kolorowymi stolikami sześcioosobowymi, w której dzieci spędzają czas grając w gry stolikowe, rozwiązują łamigłówki, kolorują. Uczniowie mogą również odrobić zadania domowe, poczytać czy zjeść posiłek. Niesłabnąca popularnością cieszy się także gra w piłkarzyki.

Podstawowe informacje: 

Świetlica szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 17.00 (z wyłączeniem takich dni jak np.: rozpoczęcie roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego). 

Natomiast w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, świetlica pełni opiekę nad uczniami po wcześniejszym pisemnym zgłoszeniu potrzeby Dyrektorowi Szkoły. Telefon: 12 415 56 66 wewnętrzny do świetlicy 27 

Wychowawcy świetlicy

  • Bełz Anna – drugi wychowawca klasy 3B, 
  • Cetera Katarzyna – nauczyciel j. polskiego jako obcego i wychowawca klasy przygotowawczej 8P, 
  • Chmielewska Iwona – nauczyciel muzyki i drugi wychowawca klasy 6A, ● Kalita Karolina – drugi wychowawca klasy 1D, 
  • Kalisz Ewa – drugi wychowawca klasy przygotowawczej 1P, 
  • Krzewińska Kinga – nauczyciel religii i drugi wychowawca klasy 1B, ● Mazur Małgorzata – aktualnie nieobecna, 
  • Miłowska Alicja – nauczyciel historii i drugi wychowawca klasy 3D, ● Moskwa Justyna – drugi wychowawca klasy 2C, 
  • Pieńkowska Monika – drugi wychowawca klasy 2B, 
  • Piturecka Joanna – nauczyciel plastyki i drugi wychowawca klasy 5D, ● Pyka Katarzyna – drugi wychowawca klasy 1C, 
  • Wolska Beata – pedagog specjalny i drugi wychowawca klasy 5B. 

Praca w świetlicy: 

W naszej świetlicy szkolnej dokładamy wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby dzieci. Uczniowie w ciągu dnia mają możliwość np. odrabiania zadań domowych,

rozwijania własnych zainteresowań, kształtowania umiejętności społecznych, swobodnej zabawy. 

W trakcie roku szkolnego nauczyciele świetlicy pełnią opiekę nad: 1) uczniami zapisanymi do świetlicy, 

2) uczniami, którzy nie są zapisani do świetlicy, ale przybyli za wcześnie do szkoły, nie wiedzieli o odwołanej lekcji, oczekują na zajęcia dodatkowe itp., 3) uczniami, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, wdż, j. angielskiego. 

W świetlicy w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023 nauczyciele świetlicy będą pracować, według zatwierdzonego i następującego Planu Pracy:

Miesiąc  Tematy tygodnia
Wrzesień 1. Witaj szkoło, witaj świetlico. 

2. Jesteśmy bezpieczni w szkole i poza nią. 

3. Moja okolica. 

4. Witamy jesień. 

5. Z książką i muzyką przez życie.

Październik 1. Tydzień opieki nad zwierzętami. 

2. Dzień Edukacji Narodowej. 

3. Sposoby komunikacji. 

4. Pamiętamy o tych, co odeszli.

Listopad 1. Tydzień bajek. 

2. Polska – nasza ojczyzna. 

3. Znam swoje prawa i obowiązki. 

4. Ze sztuką za pan brat.

Grudzień 1. Polskie tradycje. 

2. Czynimy dobro. 

3. Choinkowe radości. 

4. Coraz bliżej świąt. 

5. Gry planszowe jako forma relaksu.

Styczeń 1. Postanowienia noworoczne. 

2. Kornel Makuszyński – patronem szkoły. 

3. Zimowy czas, Dzień Babci i Dziadka. 

4. Poznaj bezpieczny internet.

 

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli świetlicy zgodnie z poniższym harmonogramem. 

Nazwa zajęć dodatkowych  Nauczyciel Dzień i godzina zajęć
LEGO Bystrzak  A. Bełz Czwartek 13.30-14.30
Gry i zabawy animacyjne  K. Kalita Piątek 14.00-15.00
Arteterapeutyczne  M. Pieńkowska Czwartek 15.30-16.30
Zajęcia ruchowe (muzyczne)  J. Moskwa Poniedziałek 15.00-16.00
Świat planszówek  K. Krzewińska Piątek 13.30-14.30
Bajkoterapia  K. Pyka Środa 14.30-15.30
Quilling  E. Kalisz Wtorek 15.00-16.00
Piątkowe Quizowanie  A. Miłowska Piątek 15.00-16.00
Rękodzieło  J. Piturecka Czwartek 14.30-15.30
Warsztaty dziennikarskie  K. Cetera Środa 15.00-16.00
Zajęcia rytmiczno-ruchowe  I. Chmielowska Poniedziałek 13.30-14.30

 

Na zajęcia dodatkowe nie obowiązują zapisy. 

Ponadto w ciągu roku szkolnego nauczyciele świetlicy: 

a) organizują konkursy dla uczniów, 

b) organizują lub współorganizują zbiórki charytatywne, 

c) organizują dni z kalendarza świąt nietypowych (np. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek), 

d) organizują atrakcję dla uczniów z okazji np. Dzień Dziecka, Walentynki.

ZSP 16
Skip to content