Świetlica szkolna ZSP nr 16 (SP 109) im. Kornela Makuszyńskiego 

Nasza świetlica podzielona jest na cztery sale oraz korytarz do dyspozycji dzieci. Każda z sal jest dostosowana odpowiednio do potrzeb najmłodszych uczniów naszej szkoły, systematycznie wzbogacana w zabawki zapewniające rozrywkę oraz pomoce dydaktyczne. Dbając o aktywny i zdrowy styl życia uczniów organizujemy gry i zabawy ruchowe. Wychowawcy organizują również ciekawe zajęcia plastyczno – techniczne. Nauczyciele służą pomocą przy odrabianiu lekcji. Dzieci chętnie biorą udział w konkursach, quizach, akcjach organizowanych przez wychowawców świetlicy. Naszym uczniom staramy się stworzyć miłą i wesołą atmosferę, a czas wolny tak zorganizować, aby każdy mógł rozwijać swoje zainteresowania i znaleźć dla siebie coś ciekawego. 

Sala główna 

Sala główna to największa z sal świetlicowych. Dzieci spędzające w niej czas mogą skorzystać z przestrzeni wypełnionej stolikami, w której wychowawcy stworzyli warunki do wykonywania prac plastycznych (stoliki zlokalizowano blisko kącika plastycznego), korzystania z gier stolikowych i klocków. 

Na jednej ze ścian jest namalowane duże drzewo, które w zależności od pory roku jest dekorowane przy pomocy pracy dzieci. Sala wyposażona jest także w pufy odpowiednie do odpoczynku dla dzieci. Pufy stwarzają dzieciom możliwość zrelaksować po trudach dnia, są także dogodnym miejscem do czytania literatury dziecięcej. 

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy się kącik kuchenno-sklepowy, w którym mogą „przyrządzać” różne potrawy. A następnie je „sprzedawać”. 

W sali głównej znajduje się też kilka kącików zainteresowań: kącik plastyczny, kącik łamigłówek (kolorowanki, rebusy, krzyżówki, kodowanki, itp.). 

Sala zabaw 

Sala zabaw to miejsce, które gwarantuje naszym podopiecznym moc wrażeń i atrakcji oraz pozytywną dawkę ruchu. W sali zabaw dzieci mogą spożytkować swoją energię na zabawie i zaspokoić swoją naturalną potrzebę ruchu w bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Wyposażenie sali zabaw dobierane jest w trosce o walory edukacyjne i bezpieczeństwo każdego dziecka. Znajdziemy tam: miękkie małe i duże klocki z gąbki, materace, miękki domek, kręgle. Dodatkowo podczas zajęć z dziećmi wykorzystujemy m.in. miękkie piłki, chustę animacyjną, tunel animacyjny itp. Całe wyposażenie zostało wybrane z myślą o

potrzebach rozwojowych i zainteresowaniach naszych podopiecznych dzięki czemu służy integracji z rówieśnikami, rozwijaniu kreatywność i umiejętność współdziałania.

Sala gier 

Świetlicowa sala gier to miejsce, które w dużej mierze jest poświęcone klockom LEGO. Na ścianach sali można ujrzeć namalowane klocki oraz ludziki LEGO. Do dyspozycji uczniów jest specjalnie stworzony stolik (autorski projekt jednej z nauczycielek świetlicy) do budowania z klocków LEGO przy, którym mogą rozwijać wyobraźnię, kreatywność, małą motorykę itp. 

Sala gier oferuje również miejsce, gdzie uczniowie mogą wykonywać wiele innych aktywności, począwszy od wykonywania prac plastycznych, granie w różne gry (np. planszowe), kącik z klockami po wypoczynek (na kanapach lub matach). Wielką radość sprawia uczniom zakupione karaoke, dzięki któremu mogą rozwijać swoje umiejętności muzyczne i wokalne. 

W tej sali znajdują się 4 stoliki sześcioosobowe oraz stolik do klocków LEGO. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszy się również tablica z możliwością pisania i rysowania kredą (np. granie w gry, rozwiązywanie szyfrów i zagadek, rysowanie, zabawy matematyczne). 

Sala ciszy 

W tej sali każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Jest np. BIblioteczka z różną literaturą dziecięcą. Jedną z ulubionych aktywności uczniów, w tej sali jest również „Just Dance”, tańce przy muzyce sprawiają wiele radości dzieciom. 

Natomiast ogromny wybór klocków pobudzą kreatywność i zapewnią rozrywkę na długi czas. Z kolei wiele uśmiechu i zabawy połączonej z edukacją zapewnią dzieciom liczne gry. W sali znajdują się również stoliki, przy których dzieci mogą pod okiem nauczyciela rozwijać swoje zdolności plastyczne czy kreatywność. 

Sala „korytarz” 

Sala jest zaaranżowana w części świetlicowego korytarza. Jest to przestrzeń wypełniona stolikami sześcioosobowymi, w której dzieci spędzają czas grając w gry stolikowe, rozwiązują łamigłówki, kolorują. Uczniowie mogą również odrobić zadania domowe, poczytać, czy zjeść posiłek. Niesłabnąca popularnością cieszy się także gra w piłkarzyki.

ZSP 16
Skip to content